Podívejte se, jak profesionálové dělají klobásu!
2016. 02. 08.
Dnes vás zveme na malé kulinářské dobrodružství, kde se setkávají tradiční chutě a moderní kuchyně. Přinesli jsme recepty, kterými zaručeně oslníte rodinu a přátele - uzená klobása na způsob Gyulaia, klobása s rozmarýnem a trocha zajímavosti, jitrnicová kaše.
Uzená klobása ve stylu Gyulaia
Ingredience:
- 8 kg vepřové plec nebo stehna,
- 2 kg slaniny
- 3 dkg černého pepře
- 1 dkg mletého kmínu
- 10 dkg červené domácí papriky
- 2,5 dkg česneku
- 25 dkg mořské soli
Proces tvorby:
Maso umelte na mlýnku na maso se středním otvorem a slaninu na kotouči s velkým otvorem, osolte, okořeňte a důkladně promíchejte. Poté nechte 24 hodin odpočinout. Poté znovu promícháme, naplníme do vepřového tenkého střeva a vytvoříme z toho 20-25 cm páry. Dáme na studený kouř, udíme do bleděčervena. Po měsíci zrání už ho můžeme jíst! Při správném skladování vydrží i do příští zimy!
Rozmarýnová klobása
Ingredience:
- 10 kg středně tučného vepřového masa
- 3 dkg mletého kajenského pepře (jedná se o druh červené papriky)
- 1 dkg mletého kmínu
- 2 silné snítky rozmarýnu
- 25 dkg soli
Proces tvorby:
Maso umelte na středním kotouči, přidejte mletý kajenský pepř, kmín a rozmarýn. Dobře promícháme a naplníme 7litrovou plničkou na klobásy nebo jinou plničkou, poté dáme na studený kouř, dokud nedosáhne světle hnědé barvy. Můžeme vařit, péct, obohacovat hořčicí.
Bonusový recept: jitrnicová kaše!
Zde je málo známý recept starý více než sto let z myšlenek Ágnese Zilahy z roku 1892:
Do kastrůlku dáme litr hodně tučné šťávy (to je šťáva, ve které vaříme tuk a jitrnici při zabíjení prasete). Zatímco je tučná šťáva horká, přidáme a uvaříme půl litru čisté jáhlové kaše. Kaši vařte ve šťávě, dokud se zrnka pěkně neotevřou, ale neměli byste ji vařit úplně do měkka, protože by se pak jitrnice těsně neutvořila. Když kaše je hotová, stáhněte ji z ohně a posypte ji trochou soli a drceného pepře.
Do kaše přidáme malou hrst uvařeného tuku. Pokud se vám zdá chuť dobrá, naplňte ji do tlustšího typu střeva. Ten je také nutné naplnit pomocí plničky. Měl by se deset minut vařit v horké vodě, pak z ní vyjmout a dát na chladné místo a před použitím by se měl upéct do pěkné červené barvy. Jitrnicová kaše nevydrží v chladném počasí déle než pár dní, protože kaše zkysne, ale je to velmi dobrá potravina čerstvá.
Uzení a výroba klobás doma je samozřejmě opravdové kulinářské dobrodružství, ale aby byl konečný výsledek dokonalý, potřebujete určité zkušenosti a správné nástroje. Podívejte se na naši nabídku a získejte kvalitní produkty!