gammo

kitchen & more

Zákaznický servis: +420-728-648-916
Otevírací doba: 08:00-16:00 (Po-Pá)

Vyzkoušeli jsme: elektrický domácí kompostér SAGE

2023. 08. 29.

Vyzkoušeli jsme: elektrický domácí kompostér SAGE

Mnoho lidí žije v bytech, které nemají zahradu a kompostování kuchyňského zeleného odpadu nemohou nijak řešit, stejně tak je tomu i u nás. Sbírat odpadky selektivně a házet je do sběrného koše v činžovním domě je běžnou praxí již mnoho a mnoho let, ale co máme dělat se slupkami od zeleniny a ovoce nebo se zbytky jídla? Vyhozené do „běžného“ odpadu dříve nebo později zapáchají, vytečou a nelze je znovu použít, jako jiné odpadky. Domácí kompostovací stroj SAGE jsem si oblíbil, protože ve skutečnosti nevyrábí kompost, ale materiál s vysokým obsahem živin, který po smíchání s půdou mohu velkolepě využít v balkónových truhlících nebo pokojových rostlinách.

Jak tento domácí kompostér funguje?

Zařízení není nijak zvlášť velké (36x28x32 cm), přesto pojme dvoulitrovou nádrž. Kuchyňský odpad, který chci zpracovat, vložím do nádoby (o tom, co se smí a co ne, si povím později) a spustím proces stisknutím tlačítka.

Během doby cyklu 4-6 hodin stroj nejprve suší a poté drtí materiály v nádrži při velmi vysokých teplotách. Poté se ochladí a suché mletí zcela bez zápachu s objemem až o 80 % menším je připraveno. Mnoho lidí této kompostové surovině říká ekoštěpka, já bych to mohl přirovnat k suché dřevní štěpce nebo mulči.

Druhý obrázek ukazuje drcenou, sušenou verzi surového odpadu zobrazenou na prvním obrázku! Zmenšení objemu a suchý stav jsou velmi efektní.

Co se dá dělat s odpadem zpracovaným kompostérem?

Rozdrcený a vysušený odpad se smísí se zeminou a po 2-4 měsících klidu je možné jej použít. Nasbírám to třeba do velké láhve (velmi efektní!) a když je plná, odnesu ji dolů do sklepa, kde ji v uzamykatelné krabici smíchám se zeminou.

A směs se vrací do balkónového truhlíku a do květináčů s pokojovými rostlinami. Pokud s tím ale někdo nechce pracovat, může ho darovat přátelům či rodinným příslušníkům nebo rozložit v komunitním kompostéru či vyhodit do koše (i toto použití má smysl, od té doby odpadky nezapáchají a množství odpadu k přepravě je také výrazně menší!)

K čemu je tento kompostovač v praxi dobrý?

Za prvé, pokud máte v kuchyni, množství směsného odpadu je sníženo na zlomek, odpad náchylný na kvašení a hnilobu do směsného koše prakticky nevyhazujeme. (Například od té doby, co máme takový kompostovací stroj, vynášíme namíchaný odpad jen každé dva týdny - selektiv je již v samostatné nádobě a v obyčejném odpadu není nic zapáchajícího!) A za druhé, kompostová hmota smíchaná s půdou je vynikajícím zdrojem živin pro venkovní i pokojové rostliny.

Jaký druh kuchyňského odpadu můžeme kompostovacím zařízením zpracovat?

Zbytky rybího a drůbežího masa (bez kostí), ovoce, zeleniny i s kůží
Obiloviny a semena, sýry, fazole, semena a luštěniny
Kávová sedlina a papírové čajové sáčky
Vejce a skořápka, krmivo pro domácí zvířata (bez kostí)

Je něco, co by se do stroje nemělo dávat?

Do nádoby se za žádných okolností nesmí dostat tvrdé kosti, sladkosti nebo žvýkačky, kuchyňský olej nebo tuky. Je třeba se vyhnout tvrdým semenům, ořechům a tvrdším listům ovoce a zeleniny (např. listy ananasu).

Hlučný? Spotřebuje to hodně energie?

Bál jsem se obojího a ani jedno se nakonec nenaplnilo. Pokud jsou v ní velmi tvrdé materiály nebo pokud je do nádrže kompostéru nacpáno příliš mnoho odpadu, můžete čas od času slyšet, jak se šachta zaseká a pak se znovu spustí. Ani tohle ale není takový zvuk, že bychom se probudili ve vedlejší místnosti. Jeho spotřeba na cyklus je pouze 0,8kWh, což je i při současných cenách energií zanedbatelné množství.

Tipy a triky, které jsme objevili během používání

1. Dvoulitrová nádrž se někdy může ukázat jako nedostatečná. Co jsme udělali, bylo, že jsme koupili velkou zednickou nádobu a shromažďovali jsme do ní odpad ke zpracování, zatímco stroj pracoval. To bylo nutné zejména při větších vařeních, kdy se nasbíralo množství odpovídající 2-3 nádobám. (Obrázek výše ukazuje, že suché „štěpky“ se také sbírají stejným způsobem.)
2. Nikde jsem to neviděl popsané, ale kompostér měl velké potíže s listím kukuřice. Vláknitý list se i po vysušení těžko trhá, prakticky se smotává na hřídeli stroje. Řešením je rozpůlit listy před vložením do stroje.
3. Nádrž lze mýt v myčce - tohle jsem upřímně ještě nezkoušela. Protože je však nádržka na konci cyklu vždy suchá, lze ji snadno vyčistit. Jednou se stalo, že se něco trochu připálilo, ale také se to snadno odlepilo na základě pokynů v uživatelské příručce - do nádoby jsem dal citronovou kůru a spustil s ní stroj.

Je možné si vyrobit kompost doma v bytě?

Tak moc, že ​​si teď už ani nedokážu představit, že by to nebylo součástí kuchyně. Nezabere moc místa a používáme ho téměř každý den. Vyhazujeme mnohem méně organického odpadu a naše rostliny jsou velmi vděčné za půdu bohatou na živiny!

Stručně řečeno: elektrický kompostovací stroj SAGE všem vřele doporučujeme. Objednejte si přístroj ještě dnes a za pár dní uvidíte, jakou obrovskou pomoc v kuchyni poskytuje!

A pokud máte nějaké dotazy ohledně domácího kompostování nebo zařízení, neváhejte napsat, náš zákaznický servis zodpoví všechny dotazy!

Gábor


Související produkty