gammo

kitchen & more

Zákaznický servis: +420-728-648-916
Otevírací doba: 08:00-16:00 (Po-Pá)

Blog

Vyzkoušeli jsme: domácí kompostér REENCLE

2023. 11. 01.

Vyzkoušeli jsme: domácí kompostér REENCLE

Před pár měsíci jste se mohli dočíst, že jsme podrobněji testovali elektrický kompostovací stroj SAGE. Z toho článku vyplynulo, že zařízení ve skutečnosti nedělá skutečný kompost, ale tzv organický odpad, který je nutné nechat odpočinout a smíchat s půdou, aby bylo možné jej využít.

Co kdybychom řekli; Existuje již zařízení, které z kuchyňského odpadu vyrobí okamžitě použitelný kompost? No, jsme velmi rádi, že můžeme oznámit, že máme světovou novinku, která tento proces ještě více usnadňuje!

REENCLE: skutečný kompostér

Zhruba tři týdny jej testujeme v reálných podmínkách ve vlastní kuchyni a stroj předčil naše očekávání ve všech ohledech. Funguje zcela bez zvuku, dalo by se u něj i spát. Za druhé – protože rychle rozkládá zeleninu a ovoce – obří 14litrový kontejner se plní velmi pomalu, jeho první vyprázdnění nám trvalo tři týdny.

Ale jak to funguje?

Obsluha kompostovacího stroje REENCLE je velmi jednoduchá, plynule otáčí uvnitř umístěný kuchyňský odpad velkou míchací lopatkou. Továrna obsahuje mikroorganismy, které pomalu rozkládají organické materiály, takže se celkem rychle mění v kompost (výrobce uvádí 2-24 hodin, ale ve skutečnosti by to mělo být spíše 12-24 hodin). Hotový materiál lze okamžitě použít ke zlepšení půdy našich rostlin.

Nejdůležitější na využití je, že když je nádoba plná, nevyndáme všechen kompost, ale maximálně polovinu. Tímto způsobem většina mikroorganismů zůstává a může se dále rozmnožovat a zpracovávat stále více kuchyňských zbytků.

Co může jít do tohoto vnitřního kompostéru?

V podstatě veškerý rozložitelný kuchyňský odpad: dáváme do něj především skořápky ovoce, zeleniny a vajec, zbytky hotových jídel (maso, sýr, rybí kosti, chléb) a kávovou sedlinu, navíc jsme zařadili i květiny a rostliny uschlé nebo nařezané na z jiných důvodů (kromě nemocných rostlin).

Většinou se ale do nádoby sypaly suroviny používané k pečení a vaření a zbytky jídla, na následujícím obrázku vidíte obsah sušiny například hrachové polévky.

Je důležité poznamenat, že toto zařízení neskartuje, takže se vyplatí odpad před vložením do určité míry nasekat. Například kůra citronu by neměla jít celá, ale rozpůlit, aby se dala snadněji rozbít. Stejně tak pozor na proporce, zbytky masa a ryb mohou jít dovnitř, ale oproti obsahu celé nádoby by takových materiálů mělo být velmi málo, aby byla optimální i využitelnost hotového kompostu.

Dodržíte-li tato základní a jednoduchá pravidla, získáte pěkný suchý a na živiny bohatý kompost, který je připraven k použití, to znamená, že jej můžete přisypat na půdu rostlin nebo smíchat s půdou pro výsadbu nové rostliny. Ve skutečnosti je to jeho největší výhoda, a to i ve srovnání s venkovním kompostováním – není potřeba žádné další pěstování a nelze jej zkazit.

Pokud není nádoba zcela vyprázdněna, ale vždy vyjmuta z hotového kompostu, mikroorganismy budou pracovat neomezeně dlouho, není tedy potřeba startovací kulturu znovu kupovat.

Lepší než jiná řešení vnitřního kompostování?

Výhody oproti elektrickému kompostéru SAGE:

  1. vyrobí se kompost, který lze okamžitě použít, nemusí se nechávat odležet, míchat se zeminou apod.
  2. mnohem větší nádrž (14 litrů místo 2 litrů), která se plní velmi pomalu
  3. tichý provoz.

Výhody oproti neelektrickým kompostérům

  1. není potřeba znovu a znovu kupovat startovací kulturu obsahující mikroorganismy potřebné pro rozklad
  2. bez zápachu
  3. netvoří se žádná kapalina, vzniká suchý kompost

Je tato metoda lepší než tradiční venkovní kompostování?

Je jasné, že většina lidí nemá možnost kompostovat na své zahradě, protože zahradu buď nemají, nebo na to nemají znalosti/energii. Kdo kompostuje na své zahrádce, přesně ví, že kompostovou hromadu musíte neustále řešit, větrat, obracet, dbát na to, aby správně vyzrála, zkrátka nemůžete to jen tak nechat a my nepůjdeme ven na zahradu s odpadem určeným do kompostéru i několikrát denně, vše občas posypat zeminou atd.

Domácí kompostovací stroj REENCLE oproti tomu nezabere mnoho místa, je v kuchyni po ruce a produkuje správně zpracovaný kompost, který lze okamžitě použít. Proto jej doporučujeme i těm, kteří mají zahrádku, ale nemají chuť ani energii na zdlouhavé kompostování.

Souhrn

Na základě našich zkušeností je kompostér REENCLE mnohem vhodnější pro naše každodenní potřeby než podobný stroj od SAGE. Především proto, že se jeho 14litrová nádoba nemusí neustále vyprazdňovat, jak pečeme a vaříme, vše do ní průběžně jde, hroutí se a míchá, to vše tiše a bez zápachu. Dalším důvodem je to, že získáme kompost, který lze použít ihned po zpracování, a nikoli "ekochipsy", což je úkol navíc, než jej použijeme.

Tento elektrický kompostovací stroj proto všem vřele doporučujeme. Objednejte si přístroj ještě dnes a za pár dní uvidíte, jakou obrovskou pomoc v kuchyni poskytuje!

A pokud máte nějaké dotazy ohledně domácího kompostování nebo zařízení, neváhejte napsat, náš zákaznický servis zodpoví všechny dotazy!

S přátelským pozdravem, Gábor

Naše podobné články k tématu:

Vyzkoušeli jsme: elektrický domácí kompostér SAGE

2023. 08. 29.

Pokračovat ve čteníSouvisející produkty