Historie vína: Nápoj s dlouhou historií
2024. 09. 11.
Nápoj s dlouhou tradicí
S vínem byly vždy spojeny záhady. Viděli to jako božský zázrak, božský dar. A Římané považovali tento nápoj s dlouhou historií za nápoj samotného života (Vinum Vita Est).
Ale jak to bylo doopravdy? Zde je malý příběh vína!
Jak dlouho pijeme víno?
Pravdou je, že na tuto otázku neznáme odpověď. Jedno je jisté, v té době bylo prostě bezpečnější pít víno než vodu. "Všechno bývalo lepší!" mohli bychom říci. To není vůbec jisté, ale pokud jste se tehdy dostali domů trochu opilí, už jste měli výmluvu. Protože dokud se konzumace vody nestala obecně bezpečnou, řešili lidé svůj denní příjem tekutin vínem. V té době jste mohli získat vodu ze tří zdrojů.
1. Studny
Studny byly relativně bezpečným zdrojem vody. Dokud stály uvnitř městských nebo hradních zdí, mohla být také kontrolována kvalita vody. Stačilo však, když nakažený - který ještě nemá příznaky - pustil kbelík po vypití zpět do studny. Během několika týdnů byla infikována celá provincie.
2. Jezera
Velkou nevýhodou vody v jezerech je, že veškeré nečistoty a infekce se usazují na okraji vody. Přesně tam, kde chceme pít.
3. Řeky
Řeka pouze odnáší kontaminaci a infekci, ale stále je přítomna. Infikovaný úsek řeky (například několik mrtvých těl ve vodě - což v té době nebylo neobvyklé) infikoval celý dolní úsek řeky.
Proč je dobré pít víno?
"Víno uvolňuje potěšení a činí bolesti snesitelnějšími," říká lidové rčení. Podle výzkumu existují dva společné průsečíky ve způsobu života lidí, kteří dosáhli věku 100 let. Na jedné straně většina z nich žije v oblasti Středozemního moře. Na druhou stranu pijí každý den trochu vína.
Dalším známým lidovým rčením je: "Pravda je ve víně." Protože poctivost – to, že vaše duše není zatížena těžkými tajemstvími – má na váš život osvobozující vliv.
Moderní lékařská věda také prokázala, že při střídmé konzumaci má víno také účinek na zlepšení zraku.
Rozumná konzumace vína má nejen dobrý vliv na jednotlivce, ale je také perspektivní v sociální rovině. Alkohol v malé míře podporuje spolupráci. A výměna myšlenek vždy posouvá svět dopředu. Podle některých předpokladů nemohou spolupracovat společnosti, kde se alkohol vůbec nekonzumuje, stejně jako společnosti konzumující víno.
Zrození slavných evropských vinařských oblastí
V nové éře se evropská vinařská kultura nadále obohacovala: spotřeba vína vzrostla, techniky výroby vína se staly rafinovanějšími. Slavné vinařské oblasti Francie, Itálie a Španělska se v tomto období staly mezinárodně známými.
Průmyslová revoluce a rozvoj dopravy umožnily v 18. a 19. století rozšíření těch nejlepších vín po celé Evropě. Opravdoví milovníci vína už tehdy znali ta nejlepší italská, francouzská, portugalská, španělská nebo dokonce maďarská vína.
Nejnižší bod evropského vína
Evropa 19. století slibovala rozkvět trhu s vínem, protože víno miloval téměř každý. Co tedy způsobilo obrovský úpadek evropského vinařství? Epidemie fyloxéry.
Phylloxera (Phylloxera vastatrix) je mšice z kořenů hroznů, která koncem 19. století způsobila zkázu na evropských vinicích. Fyloxera, původně z Ameriky, se poprvé objevila ve Francii v 60. letech 19. století a rychle se rozšířila po celém kontinentu.
Epidemie zničila většinu francouzských vinic: zvláště postiženo bylo Bordeaux a Champagne. Další desetiletí čelili vinaři v Itálii také obrovské devastaci: epidemie zasáhla tak slavné oblasti jako toskánské Chianti nebo vinařské oblasti Barolo a Barbaresco. Zde pěstované hrozny byly také z velké části zničeny. V posledních desetiletích století se fyloxéra dostala také do východní Evropy, která téměř úplně zničila maďarské vinařské oblasti. Těžce zasažen byl také Tokaj, Balatonská vrchovina, oblast Egeru a Villány.
V každé špatné věci je dobro! Epidemie – ač zničila hodně hroznů – přinesla rozvoj. Vinaři se, i když s velkou dřinou, dokázali postavit na nohy. Vešly ve známost nové technologie a odrůdy hroznů, takže destrukce nakonec přispěla ke zlepšení kvality vín.
Radost mohou mít i ti, kteří preferují pivo! V důsledku epidemie se v celé Evropě snížila spotřeba vína a zároveň se začala rychle rozvíjet výroba piva. Počáteční růst se po epidemii nezastavil, rozšířily se průmyslové pivovary a rozvinula se i technologie výroby piva.
Víno není jen předmětem potěšení, je mnohem víc než to. Láska a úcta k vínu nás provází již od Egypťanů. Až do dneška, kdy se gastronomický zážitek stává součástí lidské kultury.
Dejte si víno a sledujte nás na Facebooku!