Vegetarián, vegan, intolerance laktózy, citlivost na lepek: slovník pro různé diety a potravinové alergie
2023. 11. 16.
Vega - Vegetariánská strava
Když se řekne vegetariánská strava, jediné, co nás často napadne, je to, že jde o životní styl, kdy na talíři není maso. Situace je však trochu složitější.
- Někteří vegetariáni se rybám a mušlím zcela vyhýbají.
- Ti, kteří jedí tato jídla, se nazývají pescatariáni.
- A pollotariáni jedí pouze drůbež.
- O flexitariánech by mělo být známo, že jen zřídka podlehnou pokušení masa, ale preferují bílé maso.
Základními kameny vegetariánské stravy jsou rostlinné bílkoviny, jako jsou fazole, čočka a sója. Tyto potraviny jsou nejen chutné, ale také výživné a skvěle nahrazují maso. Ovoce s vysokým obsahem vlákniny, zelenina, semínka, luštěniny a ořechy, stejně jako celozrnné výrobky (quinoa, bulgur a hnědá rýže), jsou také nezbytné pro vyváženou vegetariánskou stravu.
Proč ale někdo volí vegetariánský způsob života? Odpovědí může být mnoho. Někteří lidé se takto rozhodují, protože vidí zdravotní přínosy, protože bezmasá strava má pozitivní vliv na naše tělo - to je podpořeno četnými studiemi. Jiní se vyhýbají masu z náboženských nebo etických důvodů, někteří zastávají ochranu životního prostředí a vystupují proti škodlivým vlivům velkochovu zvířat.
Veganská strava
Veganská strava není jen stravovací styl, ale hluboce zakořeněný způsob života, který zcela vylučuje všechny složky živočišného původu. Veganství vychází z úcty ke zvířatům a povědomí o životním prostředí a daleko přesahuje pouhé stravovací návyky.
Vegani odmítají konzumaci a používání všech produktů živočišného původu (vejce, sádlo atd.) a/nebo souvisí s vykořisťováním zvířat, ať už se jedná o módní předměty vyrobené ze zvířecí kůže, pravé kožešiny nebo kosmetiku testovanou na zvířatech.
„Raw“ vegani se dokonce vyhýbají tepelné úpravě a jídlo připravují pouze při teplotách pod 40 °C, aby si suroviny zachovaly svůj nutriční obsah.
Intolerance laktózy a alergie na mléko
Intolerance laktózy a alergie na mléko jsou dvě různé věci a jsou mezi nimi značné rozdíly.
Kravské mléko má dvě hlavní složky
- mléčný cukr, tedy laktóza,
- a mléčné bílkoviny.
V případě intolerance laktózy tělo nedokáže správně štěpit mléčný cukr, protože neprodukuje dostatek enzymu laktózy. To může způsobit zažívací potíže, jako je nadýmání, průjem a bolesti břicha. V případě lidí s intolerancí laktózy se množství a aktivita enzymu laktózy liší od člověka k člověku, takže množství laktózy, které lze konzumovat, se také liší od člověka k člověku. Někteří lidé pociťují příznaky již po konzumaci malého množství mléčných výrobků, u jiných způsobuje problémy jen větší množství.
Naproti tomu alergie na mléko, což je vlastně alergie na mléčnou bílkovinu, je reakcí imunitního systému, která může vyvolat těžký alergický záchvat už po konzumaci kapky mléka.
(Existuje také intolerance mléčné bílkoviny, která může vyvolat podobné příznaky jako zažívací potíže nebo zánět, zejména v případech, kdy se zvyšuje propustnost střevní stěny – jde o tzv. syndrom „děravého střeva“.)
Je důležité, aby se každý, kdo zaznamená po konzumaci mléčných výrobků nepříjemné příznaky, obrátil na odborníka, který pomůže objasnit, zda se jedná o intoleranci laktózy nebo alergii na mléko. Přesné informace a vědomá výživa mohou pomoci zmírnit příznaky a udržet dobrou kvalitu života. Pokud například používáte výrobník rostlinného mléka VEGAN MILKER, můžete si vyrobit domácí veganské nápoje na rostlinné bázi, které zaručeně neobsahují laktózu ani mléčnou bílkovinu!
Citlivost na lepek
Citlivost na lepek (také známá jako celiakie nebo citlivost na mouku) je stav, který je pro mnohé stále záhadou. Název nemoci neobsahuje slova „alergie“ nebo „nesnášenlivost“, proto se často nabízí otázka: do jaké skupiny lze toto onemocnění zařadit? Odpověď je jednoduchá a přitom složitá: citlivost na lepek je geneticky podmíněné autoimunitní onemocnění, které zahrnuje poškození sliznice tenkého střeva postihující střevní klky.
Problém způsobuje bílkovina zrna obilovin - pšenice, žita a ječmene - respektive jedna z jeho složek, gliadin. Těla mnoha lidí tento protein netolerují, což spouští autoimunitní reakci. Podstatou onemocnění je, že tělo považuje gliadin za cizorodou látku a vytváří proti němu protilátky. Bohužel tento proces poškozuje nejen gliadin, ale i buňky klků tenkého střeva, což vede k těžké malabsorpci.
V důsledku citlivosti na lepek nejsou poškozené střevní klky schopny účinně absorbovat živiny, což může vést k nedostatku vitamínů a minerálů, stejně jako k břišním příznakům, hubnutí a průjmu. Příznaky onemocnění mohou být různé.
(Stojí za odlišení citlivosti na lepek od alergie na pšenici. V případě alergie na pšenici vznikají příznaky dráždivým působením zrna na sliznici a příznaky mohou připomínat pylovou alergii.)
Diagnostika a léčba citlivosti na lepek je složitý proces, který vyžaduje odborný lékařský dohled. Bezlepková dieta není jen dietní volba, ale nezbytný krok pro ty, kteří trpí tímto autoimunitním onemocněním. Informace a vhodné dietní změny jsou nezbytné pro léčbu onemocnění a udržení dobré kvality života. Naše elektrické mlýnky MOCKMILL jsou vhodné pro mletí měkkých obilovin, tvrdých zrn, koření a luštěnin. Zásadně vám přijdou bezlepkové, takže pokud v nich melete pouze bezlepkové potraviny, můžete lepek z jídelníčku snadno vynechat.
Ať už jste vegetarián nebo vegan, nebo máte intoleranci na laktózu či lepek, nevzdávejte se lahodných svačin a radosti z pečení a vaření! Získejte od nás nejmodernější nástroje pro přípravu jídelníčku, který bude vyhovovat vašemu jídelníčku!
Související produkty
Vegan Milker Core výrobník rostlinného mléka s dřevěným pěchem
907 CZK(750 CZK + DPH)
Vegan Milker Classic výrobník rostlinného mléka s plastovým pěchem a nádobou
998 CZK(825 CZK + DPH)
Vegan Milker Mülsi výrobník rostlinného mléka s plastovým pěchem, nádobou a s vyměnitelnou filtrační vložkou
1180 CZK(975 CZK + DPH)
Vegan Milker Mülsi Soul výrobník rostlinného mléka s dřevěním pěchem a nádobou
1543 CZK(1275 CZK + DPH)
SAMMIC XM-12 ruční ponorný mixér s regulátorem rychlosti
4855 CZK(4012 CZK + DPH)