gammo

kitchen & more

Zákaznický servis: +420-728-648-916
Otevírací doba: 08:00-16:00 (Po-Pá)

Zajímavosti u příležitosti Světového dne kávy

2022. 09. 28.

Zajímavosti u příležitosti Světového dne kávy

Objevování kávy

Podle některých zdrojů se káva jako nápoj zrodila v Jemenu někdy v polovině 15. století. V dalším století se rozšířil prostřednictvím súfijů a obchodníků a poutníků a v prvních desetiletích toho století se pil již v Egyptě a Sýrii. Muslimská tradice tedy definitivně spojuje zrození kávy se súfisty a Jemenem v 15. století. Ačkoli na jejich základě se kávové bobule v regionu již dlouho konzumují jako stimulant. Zmínění náboženští vůdci ji ale začali používat, i když v jiné podobě, než je dnes zvykem. Účelem pití nápoje v té době bylo navíc tajemné spojení s Bohem. Alespoň při souvisejících obřadech nápoj pomáhal zůstat vzhůru.

Mimochodem, podle legendy samotnou rostlinu objevili etiopští pastevci koz, kteří si všimli, že zvířata, která ji jedli, byla mnohem živější. Takto objevené rostliny začaly svou kariéru v Jemenu, a to ve formě nápoje. Díky muslimským obřadům se nápoj rozšířil po celém muslimském světě a nakonec se díky výbojům dostal i do Evropy.

 

Turecká káva: když nebyly kávovary

Turecká káva je tedy úplně první formou kávy. Tlak páry se v té době nepoužíval.  Turecká káva se vaří s cukrem a kořením. Ty jsou spolu s usadeninami stále nefiltrované. Často například obsahuje kardamom, který je typickým kořením orientálního světa a dodává kávě velmi vzrušující chuť. Ingredience uvařte v hrnci s rukojetí, jezva, s vodou.

Obecně platí, že 2/3 hrnce, jezva, je studená voda, do které přidáme 1-2 lžičky mleté ​​kávy a také stejné množství podle chuti, takže cca. 1-2 lžičky cukru. Můžeme přidat i semínka kardamomu, 1-2 semínka. Promíchejte to malou lžičkou a pak to vše vařte na mírném ohni, dokud se to nevyvaří. 

Turecká káva může být podávána se skořicí a dalším kořením. Doporučujeme, pokud ochutnáte tuto specialitu, rozhodně byste neměli vynechat ani kardamom, ani skořici.

 

Zrození kávovaru

Kávová kultura pomalu, ale jistě pronikla i do Evropy. Díky tomu prošel změnami nejen samotný nápoj, ale i stroje, které jej vyrábějí. Řešení připomínající džbán, připomínající dnešní kávovar, se zrodilo na počátku 19. století, tato nádoba sloužila k vaření kávy. Na technickou změnu, díky které byla chuť a textura kávy mnohem, mnohem lepší, jsme si museli počkat dalších sto let. A to byl tlak par. Díky tlaku bude káva dostatečně hustá a mastná, napěněná. 

Božské horké nápoje si v dnešní době dokážeme vyrobit i s domácími kávovary. Svou hierarchii mají samozřejmě i kávovary. Vrcholem toho jsou kávovary s pákou, v takovém případě můžete hotový nápoj ovládat pákou samotnou. To však vyžaduje i odbornost. Ruční příprava je také zodpovědná.  

Jednopákové kávovary nemají funkci mletí, proto musíme profi mlýnek na kávu dokoupit zvlášť. Ruční příprava vám dává možnost experimentovat s množstvím, chutí a hustotou kávy, ručně připravit dokonalé espresso nebo macchiato nebo dokonce cappuccino.

 

Stručně jsme popsali cestu, kterou musela káva urazit, aby na terase příjemné kavárny vypila dnešní krémová, hutně ochucená ristretta nebo jemně pářící se lungo. Stačí kliknout a můžete si objednat zcela nový, moderní kávovar!

 

Prameny: Pál Fodor: Kulturní historie kávy, Rubicon, 1993 1.-2.


Související produkty