Ve stoje, vsedě nebo vleže? Podivné stravovací návyky po celém světě
2024. 09. 14.
Jsou chvíle, kdy nemá cenu sedět
Napadlo by vás, že v některých částech světa je jídlo ve stoje naprosto přirozené? Vezměte si například Japonsko. Davy lidí, kteří jedí vestoje, jsou běžným jevem japonských pouličních stánků s jídlem. Proč ale volí toto řešení? Odpověď je jednoduchá: přizpůsobená jejich rychlému životnímu stylu je rychlejší a praktičtější.
Tento zvyk se ale nevyskytuje pouze v Japonsku. Pokud jste někdy byli v Itálii, možná jste si všimli, že v kavárnách, zejména v ranních hodinách, si místní u pultu vychutnávají ranní espresso.
Dobře, ale je to zdravé?
Jíst ve stoje je tedy rychlé a praktické. Ale jaký vliv to má na naše zdraví? Jednou z jeho výhod je, že dokáže urychlit trávení. Když jíte vestoje, gravitace pomáhá potravě pohybovat se žaludkem, což může vést k rychlejšímu trávení. To může být užitečné zejména pro ty, kteří často trpí zažívacími problémy. Podle Dr. Peytona Berookima, specialisty z Gastroenterologického institutu v jižní Kalifornii, je také možnost vzniku kyselého refluxu nižší, když jíte ve stoje.
Znamená to tedy, že je lepší jíst vestoje? Není to tak jednoduché! I když má jídlo ve stoje nebo třeba chůzi své výhody, známe i řadu negativních vlivů. V tomto případě máme tendenci jíst rychleji, což může znesnadnit správné žvýkání. Při rychlých kousnutích se navíc do žaludku dostává více vzduchu, což může vést k nadýmání a tvorbě plynů.
"Jíš ve stoje jako koně..."
Stravování není jen o výživě, v některých kulturách je společné stravování nezbytnou součástí každodenního života. V České republice jsou například rodinné večeře a nedělní obědy pro mnohé synonymem času s rodinou. Jen si pomysli, co by řekla babička, kdybys ten vývar snědl vestoje?
Dalším příkladem je kultura jídla Francouzů, kde je stravování považováno za umění. Ve Francii je večeře víc než jednoduchá výživa. Během francouzských gurmánských večeří se každý chod vychutnává pomalu a důkladně. Jíst zde je jakýmsi rituálem, který vám dává čas na odpočinek a udržování sociálních vztahů.
Dejte svému tělu čas!
Když jíte vsedě, kromě toho, že každé sousto lépe ochutnáte, je také důkladněji rozžvýkáte. Toto pomalejší tempo konzumace má příznivý vliv na trávení, protože žaludek má více času na zpracování potravy, čímž se snižuje možnost vzniku zažívacích problémů.
Navíc, když jíte pomaleji, vaše tělo má více času signalizovat, kdy jste jedli dost, což vám může pomoci vyhnout se přejídání. Jíst vsedě nejen zlepšuje trávení, ale přispívá i k udržení zdravé tělesné hmotnosti.
Jsou místa, kde jíst vleže není nic neobvyklého
Když si vzpomenete na starožitné obrazy a keramiku, co vás napadne? Můžete si také všimnout, jak jsou staří Řekové zobrazováni v poloze naklonění, když jedí. To není náhoda! Ve starém Římě a Řecku bylo jídlo vleže výsadou vyšších vrstev a symbolizovalo luxus a bohatství.
V Indii jsou oblasti, kde je jídlo vleže stále živým zvykem, zejména při zvláštních příležitostech. V tomto případě členové rodiny sedí na velkém koberci nebo matraci a společně jedí slavnostní hostinu.
Ale vyplatí se být opatrný!
I když může být pohodlné jíst vleže, nemusí to být to nejlepší pro vaše zdraví. V poloze na zádech se může zpomalit trávení a je větší šance na rozvoj refluxu, protože žaludeční kyselina se může snadno vrátit do jícnu. Navíc je mnohem snazší polykat vleže!
Stravovací návyky se v různých částech světa velmi liší. Ať už jíme ve stoje, vsedě nebo vleže, tyto zvyky prozrazují mnohé o naší kultuře a životním stylu.
Bez ohledu na to, jak jíte svá oblíbená jídla, vyberte si pro jejich přípravu profesionální příslušenství!
A sledujte nás na Facebooku pro podobně vzrušující obsah!