gammo

kitchen & more

Zákaznický servis: +420-728-648-916
Otevírací doba: 08:00-16:00 (Po-Pá)

Blahodárný účinek sušeného ovoce

2024. 08. 05.

Blahodárný účinek sušeného ovoce

Co je sušené ovoce?

"Babička! Nemám rád rozinky v koláči!" – zaznívalo u kuchyňského stolu v našem dětství. Milá babička však věděla, jak nás přechytračit: „Můj malý synku! To není rozinka, to je sušené hrozno.“ A už jsme se zakousli do koláče.

V dnešní době se regály obchodů bortí pod různými sušenými plody. A kromě toho, že jsou chutné, blahodárných účinků sušeného ovoce je nespočet.

Sušení je v podstatě konzervační proces. V důsledku toho ošetřené ovoce scvrkne a ztratí většinu obsahu vody a hmoty. Sušené plody se tak promění v koncentrované zdroje živin. Během procesu sušení se obsah vody v plodech ztrácí, takže se v nich koncentrují vitamíny, minerály a vláknina. Například hrst sušených meruněk obsahuje více vitamínu A než stejné množství čerstvého ovoce.

 

Proč je to dobré?

Sušené ovoce je bohaté na přírodní cukry, vlákninu, draslík a antioxidanty. Jejich pravidelná konzumace přispívá ke snížení rizika obezity, cukrovky 2. typu a osteoporózy. Sušené ovoce obsahuje 3-5x více minerálů a vitamínů než čerstvé ovoce.

Obsahují také různé makro- a mikroživiny, stejně jako zdraví prospěšné bioaktivní sloučeniny, jako jsou fenoly, flavonoidy a karotenoidy. Díky tomu všemu jejich pravidelná konzumace účinně snižuje riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a může také pomoci předcházet artritidě a opotřebení chrupavek.

 

Kolik cukru obsahuje sušené ovoce?

Ovoce obvykle obsahuje značné množství přírodního cukru. Protože byla ze sušeného ovoce odstraněna voda, veškerý cukr a kalorie jsou soustředěny v mnohem menším balení. Z tohoto důvodu má sušené ovoce velmi vysoký obsah kalorií a cukru, včetně glukózy a fruktózy.

Některé příklady přirozeného obsahu cukru v sušeném ovoci:

  • Rozinky: 59 %.
  • Datle: 64-66 %.
  • Sušené švestky: 38 %.
  • Meruňka: 53 %.
  • Fíky: 48 %.

 

Jak se do mého jídelníčku vejdou sušené produkty s vysokým obsahem cukru?

Mnoho lidí si myslí, že kvůli vysokému obsahu sacharidů (cca 50-80 g/100 g) nelze sušené ovoce konzumovat v rámci nízkoenergetické diety. Naštěstí tomu tak není, tyto produkty lze přidat i příležitostně, v malém množství.

Hledejte produkty bez přidaného cukru, používejte je s mírou, do denního příjmu vždy zahrňte jejich energetický a sacharidový obsah a nezapomínejte denně jíst čerstvé ovoce.

Sušené ovoce lze v kuchyni využít mnoha způsoby. Jsou vynikající pro obohacení koláčů, müsli, salátů a masových pokrmů. Sušené meruňky a datle jsou oblíbené zejména v blízkovýchodní kuchyni, kde se často používají k dochucení masitých pokrmů. Sladkost sušeného ovoce přirozeně zvýrazňuje chuť jídla, takže lze snížit množství přidaného cukru.

 

Jaké konkrétní problémy mohou vyřešit různé sušené ovoce?

  • KOSTI: Rozinky

Rozinky obsahují hodně boru, což je minerál, který prokazatelně zpomaluje úbytek kostní hmoty u žen v menopauze. Pro maximální ochranu kostí přisypte jogurt bohatý na vápník.

  • VYČERPANÍ: Datle

Když jsme vyčerpaní, obvykle toužíme po sladkých potravinách. Datle jsou dobrou volbou, protože mají relativně nízký glykemický index, to znamená, že pomalu uvolňují obsah cukru, a tak poskytují stálou hladinu energie i přes svou sladkost.

  • VYSOKÝ KREVNÍ TLAK: Sušené meruňky

Sušené meruňky obsahují třikrát více draslíku než banány a obsahují velmi málo soli. Draslík působí proti vysokému krevnímu tlaku tím, že působí proti účinku sodíku na zadržování tekutin. Meruňky je lepší konzumovat v sušené formě, protože tak můžeme sníst více ovoce, tedy do těla dostat větší množství živin.

  • TRÁVICÍ PROBLÉMY: Sušené švestky

Podle nejnovějších výzkumů šest kusů (50 gramů) sušených švestek dvakrát denně zmírňuje zácpu účinněji než aktivní laxativum ispaghula. Volnější stolici zajišťuje obsah sorbitolu v ovoci.

(Zdroj: Medipress)

 

Mohu sušit ovoce doma?

Samozřejmě! Pro sušení je třeba plody nějakým způsobem upravit. Omyjte, oloupejte, odstraňte semínka. Doba sušení se obvykle pohybuje kolem 14 hodin, záleží samozřejmě na obsahu vody v ovoci a tloušťce plátků. Ideální tloušťka plátku je kolem 5 mm.

U plodů, které snadno hnědnou, můžeme estetické vadě předejít namočením do vody s kyselinou askorbovou. Jednu polévkovou lžíci kyseliny askorbové (krystalický vitamín C k dostání v lékárnách) rozpusťte ve dvou litrech vody a plátky ovoce v ní na dvě minuty namočte, aby nezhnědly. Tu můžete dokonce nahradit citronovou šťávou.

Některé druhy ovoce, jako jsou švestky nebo meruňky, by měly být rozpůleny a poté umístěny naruby na sušicí plechy, zkrátíte tak dobu sušení a tím i spotřebu energie. Hrozny, borůvky a ovoce malého průměru není nutné krájet napůl, ale protože vosková část chrání slupku, namočte je na tři minuty do horké vody. Kvůli tomu se na slupce ovoce objevují drobné prasklinky, které při sušení umožní uniknout obsahu vody.

Sušení plodů je dokončeno, když se na nich v ohybu neobjevují mokré skvrny. Na zkoušku každý roztrhněte napůl, abyste mohli určit, zda uvnitř nezůstalo příliš mnoho vlhkosti.

Většinu zeleniny můžete sušit stejným způsobem jako ovoce. Hrách se však vyplatí předvařit, jinak bude při sušení dále zrát a stárnout. K sušení bylinek a koření stačí kratší doba a nižší teplota.

 

Má to jen blahodárné účinky?

Stejně jako mnoho jiných potravin má i sušené ovoce svá pro a proti. Jejich vysoký obsah cukru a kalorií může způsobit problémy při nadměrné konzumaci. Z tohoto důvodu by se sušené ovoce mělo jíst pouze v malém množství, nejlépe společně s jinými výživnými potravinami. Neměli byste jíst mnoho, protože je velmi snadné to s konzumací sušeného ovoce přehánět.

Sušené ovoce může být všestranným doplňkem zdravé výživy. Přispívají k optimálnímu fungování těla a celkové pohodě. Sušené ovoce je pohodlné, má dlouhou trvanlivost a v kuchyni se dá využít na mnoho způsobů. Při střídmé konzumaci jsou výbornou alternativou mezi zdravými svačinami.

 

V dnešní době má již mnoho pecí funkci sušení a nezapomínejme ani na stroje stvořené k tomuto účelu!


Související produkty