gammo

kitchen & more

Zákaznický servis: +420-728-648-916
Otevírací doba: 08:00-16:00 (Po-Pá)

Tipy na sušení

2024. 08. 22.

Tipy na sušení

Dnes jsou tak přirozené rozinky, sušené švestky, borůvky atd. jeho přítomnost v kuchyni, že nás ani nenapadne, jak starodávné konzervační metody se používají na tyto pochoutky.

Od pradávna se sušení pravidelně používalo ke konzervaci ovoce. Jeho brzký výskyt není překvapivý, protože jde o velmi jednoduchou metodu, se kterou - kromě toho, že plody vydrží déle - můžeme udělat i zdravý dezert! Jen pár výhod:

- Správně usušené ovoce si zachovává významnou část obsahu užitečné účinné látky.
- Pro svůj masivní obsah cukru mohou nahradit méně zdravé sladkosti.
- Jejich obsah vlákniny je vysoký, takže jejich konzumace napomáhá trávení.

 

Zdroj zimních vitamínů a vlákniny

Připravit se sušeným ovocem se vyplatí i na zimní období, protože tak můžeme svému tělu zajistit přísun vlákniny a vitamínů i v chladnějších měsících.

Vzhledem k tomu, že zima už je za námi, vyrazili jsme také otestovat sušicí stroj Atacama s novým ovocem, se kterým si rozinky a další sušené pochoutky může doma vyrobit každý.


(zdroj: atacamadehydrator.com)

Základy sušení

Stroj se velmi snadno používá: stačí vložit sušicí pláty posypané ovocem do kolejniček na vnitřní straně bubnu, zasunout přední a zadní plát, zapojit do elektrické sítě a sušení může začít! Než ale začneme, ujasněme si na chvíli některé základy:

- Ovoce před zpracováním omyjte, nemusíte je ani moc sušit, o zbytek se postará stroj.
- Některé druhy ovoce je lepší sušit bez pecek. Například: hrozny, třešně, třešně nebo švestky.
- Pokud sušíte sladší, měkčí ovoce, jako jsou banány, je důležité vložit do stroje silnější plátky, jinak se banánová kolečka nevyhnutelně přilepí na děrovaný sušící plech a bude těžké je nabrat.
- A pokud jsou plody sušené se slupkou, vyplatí se pokládat plátky nebo semena slupkou dolů.
- Pro sušení si můžete vybrat z několika vestavěných režimů, od rychlého sušení (HOT) až po ekonomické a přirozenější (BIO) nastavení. Můžeme také přizpůsobit délku a teplotu programu.

Vzhledem k jeho sezónnosti jsme před pár týdny vyzkoušeli obzvlášť aktuální sušení hroznů. K tomu jsme použili rychlejší přechodný program, který ohříval a sušil ovocná jádra na 50-55 stupňů Celsia. V případě hroznů můžete proces urychlit rozpůlením semínek, i když se sušením se obecně nevyplatí tolik spěchat.

Sušení má prospěšnou vlastnost učit trpělivosti. Některé programy zahrnují sušení až 30-48 hodin, to je doba, po kterou musíte čekat, než se vám pochoutky dostanou do rukou. Pokud nemáte trpělivost, nedostanete dezert nebo dokonce vitamíny, protože ovoce si lépe uchová obsah vitamínů a minerálů při delších programech; bonusem je jen nižší spotřeba energie.

Pokud se chcete natrénovat k trpělivosti a ještě více si chcete zpestřit svůj jídelníček sušeným ovocem, které si sami připravíte, vyzkoušejte italský sušičku Tre Spade Atacama Pro Deluxe, který je nyní k dostání za rozumnou cenu v našem e-shopu. Připravte se na zimu s kvalitním sušeným ovocem!


Související produkty