gammo

kitchen & more

Zákaznický servis: +420-728-648-916
Otevírací doba: 08:00-16:00 (Po-Pá)

Průvodce jarní grilování

2023. 03. 29.

Průvodce jarní grilování

Před grilováním marinujte

Marinování je velmi důležitým předchůdcem pečení masa. Dodá mu nejen chuť, ale také změkčí vlákna, takže výsledek bude mnohem chutnější, a proto jsme vám přinesli pár tipů.

  • Drůbež marinujte večer před pečením, protože maso bývá suché, marináda ho změkne a udrží vlhké.
  • Doporučujeme použít kyselý základ, pokud chceme maso dobře změkčit. Například citronová šťáva, víno, ovoce nebo balzamikový ocet. Úlohou kyselých prvků v marinádě je maso změkčit.
  • Po kyselé marinádě přichází na řadu olej a koření.
  • Můžete použít i jogurtovou marinádu, jednoduše proto, že jogurt je také kyselý, ale vzhledem k obsahu tuku nemusíte marinádu doplňovat kořeněným olejem.
  • Úlohou oleje je promíchat koření a udržet maso vlhké.
  • Existuje i suchá marináda, v tomto případě nepoužíváme suroviny, které rozpouštějí vlákna masa.
  • K marinování můžete použít různé druhy koření, například bylinky. S nakládáním můžete spojit spoustu vzrušujících chutí. Použijte šťávu z limetky nebo citronu, chilli, tymián, oregano.
  • Barva masa bude lepší, když do marinády přidáte trochu hnědého cukru
  • Marinovaná masa skladujte v dobře uzavřené krabičce a v lednici.
  • Můžete marinovat i několik dní, například můžete takto změkčit červené maso, ale pak byste měli maso alespoň jednou denně obrátit a zkontrolovat suroviny!
  • Před grilováním z masa odstraňte zelené koření, protože při připálení bude chutnat hořce. Během marinování maso stejně nasaje jejich aroma.
  • Těžší masa je vhodné potřít hořčicí, pak se na ni koření přichytí, protože kyselá hořčice v tomto případě funguje i jako marináda. Mimochodem, k těmto masům se hodí pepř, česnek a možná i trocha rozmarýnu.

Máme maso péct pomalu nebo rychle?

Maso můžete péct pomalu nebo rychle, protože není jedno, zda mluvíme o grilování nebo barbeque grilování. Podstatou grilování je, že maso upečete náhle. V tomto případě použijete vysokou teplotu. Lahodná, křupavá kůrka, která se na masu vytvoří při náhlém pečení, dělá maso chutné. Maso v tomto případě zůstane uvnitř měkké, zvláště pokud je předem orestováno, což je typický postup pro steak. Pokud tedy preferujete grilování, můžete si vybrat z těchto grilů.

Na rozdíl od grilování příprava barbeque je o pomalém pečení a uzení. Maso se peče na mírném ohni dlouhé hodiny, někdy i dny. Těžší a větší maso, žebra a další červená masa se pečou v grilovací peci. Maso, které potřebuje hodně času, aby bylo měkké. BBQ je možná nejlépe známé pro svou charakteristickou, lahodnou, lepkavou domácí omáčkou.

Čerstvá jarní zelenina na ozdobu

Grilování je nejlepší, když jíte k masu lahodnou, čerstvou a křupavou zeleninu. K pečenému masu můžeme připravit spoustu vzrušujících salátů. Jednou z nejjednodušších a nejoblíbenějších zálivek je pokapání salátu medem a balzamikovým octem. V tomto případě je nejlepší, když je v zeleninové směsi, kterou dáte dohromady, také ledový salát, červená cibule, cherry rajčátka. Opravdoví labužníci mohou přidat avokádo a dokonce i ovoce, protože kyselost ovoce se velmi dobře hodí do salátů. Velmi dobrým příkladem toho je sicilský pomerančový salát, který se připravuje s červenou cibulí, olivovým olejem a kořením.
Jeho vzrušující a zvláštní chutě, kyselost pomeranče a kompenzační olej činí tento salát předurčený k tomu, aby poskytoval božskou kompozici chutí. Pomerančový salát se velmi dobře hodí k červenému masu. Většinu salátů ale rozzáří i trocha dýňového oleje nebo trocha zeleného kořeněného jogurtu. V takových případech se mimochodem vyplatí do salátu použít čerstvou jarní zeleninu, velmi dobře se hodíte k ředkvičkám, okurkám a další zelenině, která právě roste. Pokud si nekoupíte skleníky, získáte čerstvou zeleninu bohatou na živiny. Ať už se ale rozhodnete jakkoli, můžete si být jisti, že variací salátů je nepřeberně.
Pokud krájíte velké množství zeleniny, mohou vám skvěle pomoci kráječe zeleniny.

Fermentovaná zelenina

Co se ještě hodí k masu? Okurka! Fermentovaná zelenina je nejen božská a pomáhá trávit maso, ale je také velmi zdravá. Jednou z nejjednodušších forem nakládání je kvašení, jehož podstatou je vložit nakládanou zeleninu do slané šťávy. Poté se musí uzavřít do krabice nebo láhve, protože utěsnění před kyslíkem je důležitým prvkem celé operace. V tomto případě se bakterie na rostlinách množí. Jedná se každopádně o velmi zdravé trávicí bakterie, takže není třeba se tohoto procesu bát. Slaná voda je potřebná k tomu, aby se zelenina zbavila škodlivých bakterií, které se objevují vedle dobrých bakterií. Takto však proces fermentace nezačíná.

Fermentovat se dá vlastně i ovoce a zelenina a vyplatí se takto fermentovat co nejvíce odrůd. Zelí, květák, červená řepa a ředkvičky jsou velmi oblíbené suroviny do kvašené zeleniny. Právě tyto rostliny bohaté na vlákninu jsou extrémně zdravé i bez fermentace a prospívají střevní flóře. Navíc mohou být božskými přílohami při grilování. Pro kvašení je dobré, když použijete profesionální kuchyňské kráječe, protože kvalita bude jednotná, pokud se vám podaří zeleninu nakrájet rovnoměrně. Proto pro tento postup a samozřejmě i pro jakýkoli jiný případ, kdy potřebujete rychle nakrájet, nastrouhat nebo oloupat zeleninu, z celého srdce doporučujeme tuto ruční škrabku, vykrajovač nebo i tento vykrajovač na rajčata.


Související produkty